شنبه , ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / قهرمانی تیم ملی والیبال نشسته ایران در پارالیمپیک به همراه استاد علیرضا معمری

قهرمانی تیم ملی والیبال نشسته ایران در پارالیمپیک به همراه استاد علیرضا معمری

ایران ۳ – بوسنی ۱؛ پایان طلایی در پارالیمپیک تلخ

تیم ملی والیبال ایران با برد مقابل بوسنی ششمین طلا خود در پارالیمپیک را به ویترین افتخارات خود اضافه کرد تا ضمن این برد انتقام شکست فینال پارالمپیک لندن را هم از حریف گرفته باشند.
در رقابت فینال والیبال نشسته پارالیمپیک ریو تیم ملی ایران در دیداری سنتی به مصاف بوسنی رفت تا برنده این دیدار طلای پارالیمپیک ۲۰۱۶ را بر گردن بیاویزد. فینال پارالیمپیک لندن را بوسنی پیروز شده بود و این بار ایرانی ها با جدیت بسیاری بازی را آغاز کردند و از همان ابتدا ایرانی هاحاکم میدان بودند. ایران صاحب ۵ مدال طلا پارالیمپیک و ۲ نقره این رقابت ها است که پر افتخارترین تیم این رویداد بزرگ محسوب می شوند.

در کنار بهمن رضایی، علی رضا معمری و بهمن تاروردی به عنوان مربی و دکتر صفری به عنوان پزشک روی نیمکت فنی ایران نشستند و ابوالفضل اولیایی، صادق بیگدلی، مهدی بابادی، آرش خرمالی، عیسی زیراهی، رمضان صالحی حاجی کلایی، میثم علیپور، داود علیپوریان، حسین گلستانی، مجید لشکر صنمی، مرتضی مهرزاد، مهرزاد مهروان بازیکنان تیم را تشکیل می دادند.
photo_2016-09-20_12-19-33

کاپیتان علیپوریان با تجربه بالایی که داشت بازی را بسیار مسلط آغاز کرد تا در همان ابتدا اختلاف دو تیم به ۶ امتیاز برسد. صادق بیگدلی دیگر ستاره ایران در ابتدا بازی بودند تا اینکه در ۳ دنده جلویی میدان مرتضی مهرزاد هم به میدان آمد تا توانایی خود را در اختیار تیم بگذارد. اسپک های او از ارتفاع بالا و دفاع های به موقع اختلاف را زیاد کرد اما بازی در پایان ست اول نزدیک شد. ست اول در نهایت با پیروزی ۲۱ بر ۲۵ ایران به پایان رسید.

ست دوم شرایطی مشابه ست اول داشت اما با این تفاوت که بوسنی تیم برتر میدان بود. آنها در همان ابتدا اختلاف زیادی را ایجاد کردند تا کار برای جبران سخت شود. ایران در میانه های راه به بازی بازگشت اما جبران تقریبا غیرممکن شده بود و در نهایت ست دوم با امتیاز مشابه ۲۵ بر ۲۱ به سود بوسنی به اتمام رسید تا ست های چهارم یا پنجم تکلیف طلا پارالیمپیک ۲۰۱۶ ریو را مشخص کند.

ابتدای ست سوم با کارت قرمز برای علیپور آغاز شد اما ایران تیم مسلط میدان بود و اختلاف بسیاری در آغاز بازی به دست آمد. دفاع های پی در پی، ضربات دقیق به نقاط خالی میدان، توپ گیری های به موقع و سرویس های موفق ایران را به تیم برتر زمین تبدیل کرد تا ۲۵ بر ۱۸ نتیجه ست سوم باشد.

ست چهارم با شروع طوفانی ایرانی ها همراه بود. پیروزی در این بازی و انتقام فینال پارالیمپیک لندن عزم ایرانی ها برای برد را بیشتر از همیشه کرده بود به طوری که اختلاف باور نکردنی ۱۰ امتیازی از همان امتیارات ابتدایی بین دو تیم به وجود آمد. در نیمه های ست چهارم قهرمانی ایران و برد در این بازی مسجل شده بود و در نهایت شاگردان هادی رضایی با پیروزی ۲۵ بر ۱۵ برنده ست چهارم و بازی شدند تا ششمین طلا والیبال نشسته در پارالیمپیک به ویترین افتخارات ایران اضافه شود.

نکته جالب این پارالیمپیک شکست یک ستی در طول تورنمنت بود به طوری که باخت در ست دوم مقابل بوسنی در دیدار فینال تنها ستی بود که ایران موفق به پیروزی مقابل حریف نشد. این قهرمانی کمتر از ۲۴ ساعت از درگذشت ناگوار بهمن گلبارنژاد به دست آمد تا این پارالیمپیک تلخ با طلا والیبال نشسته به پایان برسد. شب گذشته تولد مرتضی مهرزاد دوست داشتنی بود، بازیکن ۲۴۶ سانتی متری ایران که توجه پارالیمپیک را به خودش جلب کرده بود. او می گفت بهترین هدیه برای او قهرمانی در این پارالیمپیک خواهد بود که او به آرزویش رسید.

منبع: ورزش سه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *